E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

devitalis-éier-en schwächen, devitalisieren (D)devitaliser (F)
Stammformen dedevitalis-éier-endedevitalis-éier-tdedevitalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedevitalis-éier-en
dudedevitalis-éier-s
hien/si,hatt/etdedevitalis-éier-t
mirdedevitalis-éier-en
dirdedevitalis-éier-t
sidedevitalis-éier-en
Passé composé
echhunndedevitalis-éier-t
duhuesdedevitalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdedevitalis-éier-t
mirhunndedevitalis-éier-t
dirhuttdedevitalis-éier-t
sihunndedevitalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdedevitalis-éier-t
duhasdedevitalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatdedevitalis-éier-t
mirhatendedevitalis-éier-t
dirhatdedevitalis-éier-t
sihatendedevitalis-éier-t
Futur I
echwäert devitalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedevitalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdevitalis-éier-en
dugéifsdevitalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdevitalis-éier-en
mirgéifendevitalis-éier-en
dirgéiftdevitalis-éier-en
sigéifendevitalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdedevitalis-éier-t
duhässdedevitalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättdedevitalis-éier-t
mirhättendedevitalis-éier-t
dirhättdedevitalis-éier-t
sihättendedevitalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedevitalis-éier!
Plurieldedevitalis-éier-t!
dedevitalis-éier-t
devitalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
revitalis-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles