E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vot-éier-en wählen, stimmen (D)voter (F)vote (E)
Stammformen vot-éier-envot-éier-tvot-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvot-éier-en
duvot-éier-s
hien/si,hatt/etvot-éier-t
mirvot-éier-en
dirvot-éier-t
sivot-éier-en
Passé composé
echhuvot-éier-t
duhuesvot-éier-t
hien/si,hatt/ethuetvot-éier-t
mirhuvot-éier-t
dirhuttvot-éier-t
sihuvot-éier-t
Plus-que-parfait
echhatvot-éier-t
duhasvot-éier-t
hien/si,hatt/ethatvot-éier-t
mirhatevot-éier-t
dirhatvot-éier-t
sihatevot-éier-t
Futur I
echwäert vot-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vot-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvot-éier-en
dugéifsvot-éier-en
hien/si,hatt/etgéifvot-éier-en
mirgéifevot-éier-en
dirgéiftvot-éier-en
sigéifevot-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättvot-éier-t
duhässvot-éier-t
hien/si,hatt/ethättvot-éier-t
mirhättevot-éier-t
dirhättvot-éier-t
sihättevot-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervot-éier!
Plurielvot-éier-t!
vot-éier-t
vot-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles