E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vulgariséieren
Stammformen vulgariséierenvulgariséiertvulgariséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvulgariséieren
duvulgariséiers
hien/si,hatt/etvulgariséiert
mirvulgariséieren
dirvulgariséiert
sivulgariséieren
Passé composé
echhuvulgariséiert
duhuesvulgariséiert
hien/si,hatt/ethuetvulgariséiert
mirhuvulgariséiert
dirhuttvulgariséiert
sihuvulgariséiert
Plus-que-parfait
echhatvulgariséiert
duhasvulgariséiert
hien/si,hatt/ethatvulgariséiert
mirhatevulgariséiert
dirhatvulgariséiert
sihatevulgariséiert
Futur I
echwäert vulgariséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vulgariséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvulgariséieren
dugéifsvulgariséieren
hien/si,hatt/etgéifvulgariséieren
mirgéifevulgariséieren
dirgéiftvulgariséieren
sigéifevulgariséieren
Conditionnel Passé composé
echhättvulgariséiert
duhässvulgariséiert
hien/si,hatt/ethättvulgariséiert
mirhättevulgariséiert
dirhättvulgariséiert
sihättevulgariséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervulgariséier!
Plurielvulgariséiert!
vulgariséiert
vulgariséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles