E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vulgaris-éier-en
Stammformen vulgaris-éier-envulgaris-éier-tvulgaris-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvulgaris-éier-en
duvulgaris-éier-s
hien/si,hatt/etvulgaris-éier-t
mirvulgaris-éier-en
dirvulgaris-éier-t
sivulgaris-éier-en
Passé composé
echhuvulgaris-éier-t
duhuesvulgaris-éier-t
hien/si,hatt/ethuetvulgaris-éier-t
mirhuvulgaris-éier-t
dirhuttvulgaris-éier-t
sihuvulgaris-éier-t
Plus-que-parfait
echhatvulgaris-éier-t
duhasvulgaris-éier-t
hien/si,hatt/ethatvulgaris-éier-t
mirhatevulgaris-éier-t
dirhatvulgaris-éier-t
sihatevulgaris-éier-t
Futur I
echwäert vulgaris-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vulgaris-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvulgaris-éier-en
dugéifsvulgaris-éier-en
hien/si,hatt/etgéifvulgaris-éier-en
mirgéifevulgaris-éier-en
dirgéiftvulgaris-éier-en
sigéifevulgaris-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättvulgaris-éier-t
duhässvulgaris-éier-t
hien/si,hatt/ethättvulgaris-éier-t
mirhättevulgaris-éier-t
dirhättvulgaris-éier-t
sihättevulgaris-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervulgaris-éier!
Plurielvulgaris-éier-t!
vulgaris-éier-t
vulgaris-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles