E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckerwaard-en zurückerwarten (D)attendre (F)
Stammformen zeréckerwaard-enerwaar-t zeréckzeréckerwaar-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (zeréck-er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerwaard-en zeréck
duerwaart-s zeréck
hien/si,hatt/eterwaar-t zeréck
mirerwaard-en zeréck
direrwaar-t zeréck
sierwaard-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckerwaar-t
duhueszeréckerwaar-t
hien/si,hatt/ethuetzeréckerwaar-t
mirhunnzeréckerwaar-t
dirhuttzeréckerwaar-t
sihunnzeréckerwaar-t
Plus-que-parfait
echhatzeréckerwaar-t
duhaszeréckerwaar-t
hien/si,hatt/ethatzeréckerwaar-t
mirhatenzeréckerwaar-t
dirhatzeréckerwaar-t
sihatenzeréckerwaar-t
Futur I
echwäert zeréckerwaard-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckerwaar-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckerwaard-en
dugéifszeréckerwaard-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckerwaard-en
mirgéifenzeréckerwaard-en
dirgéiftzeréckerwaard-en
sigéifenzeréckerwaard-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckerwaar-t
duhässzeréckerwaar-t
hien/si,hatt/ethättzeréckerwaar-t
mirhättenzeréckerwaar-t
dirhättzeréckerwaar-t
sihättenzeréckerwaar-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwaart zeréck!
Plurielerwaar-t zeréck!
zeréckerwaar-t
zeréckerwaard-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwaard-enofwaard-enopwaard-enwaard-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles