E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erwaarden erwarten (D)attendre, compter sur (F)
Stammformen erwaardenerwaarterwaart
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerwaarden
duerwaarts
hien/si,hatt/eterwaart
mirerwaarden
direrwaart
sierwaarden
Pass compos
echhunnerwaart
duhueserwaart
hien/si,hatt/ethueterwaart
mirhunnerwaart
dirhutterwaart
sihunnerwaart
Plus-que-parfait
echhaterwaart
duhaserwaart
hien/si,hatt/ethaterwaart
mirhatenerwaart
dirhaterwaart
sihatenerwaart
Futur I
echwäert erwaarden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwaart hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwaarden
dugéifserwaarden
hien/si,hatt/etgéiferwaarden
mirgéifenerwaarden
dirgéifterwaarden
sigéifenerwaarden
Conditionnel Pass compos
echhtterwaart
duhsserwaart
hien/si,hatt/ethtterwaart
mirhttenerwaart
dirhtterwaart
sihttenerwaart
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwaart!
Plurielerwaart!
erwaart
erwaarden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofwaardenopwaardenwaardenzerckerwaarden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles