E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erwaard-en erwarten (D)attendre, compter sur (F)
Stammformen erwaard-enerwaar-terwaar-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerwaard-en
duerwaart-s
hien/si,hatt/eterwaar-t
mirerwaard-en
direrwaar-t
sierwaard-en
Pass compos
echhunnerwaar-t
duhueserwaar-t
hien/si,hatt/ethueterwaar-t
mirhunnerwaar-t
dirhutterwaar-t
sihunnerwaar-t
Plus-que-parfait
echhaterwaar-t
duhaserwaar-t
hien/si,hatt/ethaterwaar-t
mirhatenerwaar-t
dirhaterwaar-t
sihatenerwaar-t
Futur I
echwäert erwaard-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwaar-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwaard-en
dugéifserwaard-en
hien/si,hatt/etgéiferwaard-en
mirgéifenerwaard-en
dirgéifterwaard-en
sigéifenerwaard-en
Conditionnel Pass compos
echhtterwaar-t
duhsserwaar-t
hien/si,hatt/ethtterwaar-t
mirhttenerwaar-t
dirhtterwaar-t
sihttenerwaar-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwaart!
Plurielerwaar-t!
erwaar-t
erwaard-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofwaard-enopwaard-enwaard-enzerckerwaard-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles