E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

waarden warten (D)attendre, patienter (F)wait (E)
Stammformen waardenwaartgewaart
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwaarden
duwaarts
hien/si,hatt/etwaart
mirwaarden
dirwaart
siwaarden
Pass compos
echhugewaart
duhuesgewaart
hien/si,hatt/ethuetgewaart
mirhugewaart
dirhuttgewaart
sihugewaart
Plus-que-parfait
echhatgewaart
duhasgewaart
hien/si,hatt/ethatgewaart
mirhategewaart
dirhatgewaart
sihategewaart
Futur I
echwäert waarden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewaart hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwaarden
dugéifswaarden
hien/si,hatt/etgéifwaarden
mirgéifewaarden
dirgéiftwaarden
sigéifewaarden
Conditionnel Pass compos
echhttgewaart
duhssgewaart
hien/si,hatt/ethttgewaart
mirhättegewaart
dirhttgewaart
sihättegewaart
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwaart!
Plurielwaart!
gewaart
waarden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwaardenofwaardenopwaardenzerckerwaarden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles