E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

waard-en warten (D)attendre, patienter (F)wait (E)
Stammformen waard-enwaar-tge-waar-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwaard-en
duwaart-s
hien/si,hatt/etwaar-t
mirwaard-en
dirwaar-t
siwaard-en
Pass compos
echhuge-waar-t
duhuesge-waar-t
hien/si,hatt/ethuetge-waar-t
mirhuge-waar-t
dirhuttge-waar-t
sihuge-waar-t
Plus-que-parfait
echhatge-waar-t
duhasge-waar-t
hien/si,hatt/ethatge-waar-t
mirhatege-waar-t
dirhatge-waar-t
sihatege-waar-t
Futur I
echwäert waard-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-waar-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwaard-en
dugéifswaard-en
hien/si,hatt/etgéifwaard-en
mirgéifewaard-en
dirgéiftwaard-en
sigéifewaard-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-waar-t
duhssge-waar-t
hien/si,hatt/ethttge-waar-t
mirhättege-waar-t
dirhttge-waar-t
sihättege-waar-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwaart!
Plurielwaar-t!
ge-waar-t
waard-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwaard-enofwaard-enopwaard-enzerckerwaard-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles