E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erwächen erwachen (D)se réveiller (F)awake (E)
Stammformen erwächenerwächterwächt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerwächen
duerwächs
hien/si,hatt/eterwächt
mirerwächen
direrwächt
sierwächen
Passé composé
echhunnerwächt
duhueserwächt
hien/si,hatt/ethueterwächt
mirhunnerwächt
dirhutterwächt
sihunnerwächt
Plus-que-parfait
echhaterwächt
duhaserwächt
hien/si,hatt/ethaterwächt
mirhatenerwächt
dirhaterwächt
sihatenerwächt
Futur I
echwäert erwächen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwächt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwächen
dugéifserwächen
hien/si,hatt/etgéiferwächen
mirgéifenerwächen
dirgéifterwächen
sigéifenerwächen
Conditionnel Passé composé
echhätterwächt
duhässerwächt
hien/si,hatt/ethätterwächt
mirhättenerwächt
dirhätterwächt
sihättenerwächt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwäch!
Plurielerwächt!
erwächt
erwächen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles