E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erwäch-en erwachen (D)se réveiller (F)awake (E)
Stammformen erwäch-enerwäch-terwäch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerwäch-en
duerwäch-s
hien/si,hatt/eterwäch-t
mirerwäch-en
direrwäch-t
sierwäch-en
Passé composé
echhunnerwäch-t
duhueserwäch-t
hien/si,hatt/ethueterwäch-t
mirhunnerwäch-t
dirhutterwäch-t
sihunnerwäch-t
Plus-que-parfait
echhaterwäch-t
duhaserwäch-t
hien/si,hatt/ethaterwäch-t
mirhatenerwäch-t
dirhaterwäch-t
sihatenerwäch-t
Futur I
echwäert erwäch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwäch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwäch-en
dugéifserwäch-en
hien/si,hatt/etgéiferwäch-en
mirgéifenerwäch-en
dirgéifterwäch-en
sigéifenerwäch-en
Conditionnel Passé composé
echhätterwäch-t
duhässerwäch-t
hien/si,hatt/ethätterwäch-t
mirhättenerwäch-t
dirhätterwäch-t
sihättenerwäch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwäch!
Plurielerwäch-t!
erwäch-t
erwäch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles