E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wackelen wackeln (D)bouger, branler, trembler (F)waggle (E)
Stammformen wackelenwackeltgewackelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwackelen
duwackels
hien/si,hatt/etwackelt
mirwackelen
dirwackelt
siwackelen
Pass compos
echhugewackelt
duhuesgewackelt
hien/si,hatt/ethuetgewackelt
mirhugewackelt
dirhuttgewackelt
sihugewackelt
Plus-que-parfait
echhatgewackelt
duhasgewackelt
hien/si,hatt/ethatgewackelt
mirhategewackelt
dirhatgewackelt
sihategewackelt
Futur I
echwäert wackelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewackelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwackelen
dugéifswackelen
hien/si,hatt/etgéifwackelen
mirgéifewackelen
dirgéiftwackelen
sigéifewackelen
Conditionnel Pass compos
echhttgewackelt
duhssgewackelt
hien/si,hatt/ethttgewackelt
mirhättegewackelt
dirhttgewackelt
sihättegewackelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwackel!
Plurielwackelt!
gewackelt
wackelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles