E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wackel-en wackeln (D)bouger, branler, trembler (F)waggle (E)
Stammformen wackel-enwackel-tge-wackel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwackel-en
duwackel-s
hien/si,hatt/etwackel-t
mirwackel-en
dirwackel-t
siwackel-en
Pass compos
echhuge-wackel-t
duhuesge-wackel-t
hien/si,hatt/ethuetge-wackel-t
mirhuge-wackel-t
dirhuttge-wackel-t
sihuge-wackel-t
Plus-que-parfait
echhatge-wackel-t
duhasge-wackel-t
hien/si,hatt/ethatge-wackel-t
mirhatege-wackel-t
dirhatge-wackel-t
sihatege-wackel-t
Futur I
echwäert wackel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wackel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwackel-en
dugéifswackel-en
hien/si,hatt/etgéifwackel-en
mirgéifewackel-en
dirgéiftwackel-en
sigéifewackel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wackel-t
duhssge-wackel-t
hien/si,hatt/ethttge-wackel-t
mirhättege-wackel-t
dirhttge-wackel-t
sihättege-wackel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwackel!
Plurielwackel-t!
ge-wackel-t
wackel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles