E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auswäerten auswerten (D)évaluer, dépouiller (F)
Stammformen auswäertenwäert ausausgewäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwäerten aus
duwäerts aus
hien/si,hatt/etwäert aus
mirwäerten aus
dirwäert aus
siwäerten aus
Passé composé
echhunnausgewäert
duhuesausgewäert
hien/si,hatt/ethuetausgewäert
mirhunnausgewäert
dirhuttausgewäert
sihunnausgewäert
Plus-que-parfait
echhatausgewäert
duhasausgewäert
hien/si,hatt/ethatausgewäert
mirhatenausgewäert
dirhatausgewäert
sihatenausgewäert
Futur I
echwäert auswäerten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgewäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswäerten
dugéifsauswäerten
hien/si,hatt/etgéifauswäerten
mirgéifenauswäerten
dirgéiftauswäerten
sigéifenauswäerten
Conditionnel Passé composé
echhättausgewäert
duhässausgewäert
hien/si,hatt/ethättausgewäert
mirhättenausgewäert
dirhättausgewäert
sihättenausgewäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwäert aus!
Plurielwäert aus!
ausgewäert
auswäerten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bewäerteniwwerbewäerten ofwäertenopwäertenwäerten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles