E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bewäerten bewerten (D)évaluer, juger (F)
Stammformen bewäertenbewäertbewäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbewäerten
dubewäerts
hien/si,hatt/etbewäert
mirbewäerten
dirbewäert
sibewäerten
Passé composé
echhubewäert
duhuesbewäert
hien/si,hatt/ethuetbewäert
mirhubewäert
dirhuttbewäert
sihubewäert
Plus-que-parfait
echhatbewäert
duhasbewäert
hien/si,hatt/ethatbewäert
mirhatebewäert
dirhatbewäert
sihatebewäert
Futur I
echwäert bewäerten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bewäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbewäerten
dugéifsbewäerten
hien/si,hatt/etgéifbewäerten
mirgéifebewäerten
dirgéiftbewäerten
sigéifebewäerten
Conditionnel Passé composé
echhättbewäert
duhässbewäert
hien/si,hatt/ethättbewäert
mirhättebewäert
dirhättbewäert
sihättebewäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbewäert!
Plurielbewäert!
bewäert
bewäerten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswäerteniwwerbewäerten ofwäertenopwäertenwäerten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles