E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bewäert-en bewerten (D)évaluer, juger (F)
Stammformen bewäert-enbewäer-tbewäer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbewäert-en
dubewäert-s
hien/si,hatt/etbewäer-t
mirbewäert-en
dirbewäer-t
sibewäert-en
Passé composé
echhubewäer-t
duhuesbewäer-t
hien/si,hatt/ethuetbewäer-t
mirhubewäer-t
dirhuttbewäer-t
sihubewäer-t
Plus-que-parfait
echhatbewäer-t
duhasbewäer-t
hien/si,hatt/ethatbewäer-t
mirhatebewäer-t
dirhatbewäer-t
sihatebewäer-t
Futur I
echwäert bewäert-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bewäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbewäert-en
dugéifsbewäert-en
hien/si,hatt/etgéifbewäert-en
mirgéifebewäert-en
dirgéiftbewäert-en
sigéifebewäert-en
Conditionnel Passé composé
echhättbewäer-t
duhässbewäer-t
hien/si,hatt/ethättbewäer-t
mirhättebewäer-t
dirhättbewäer-t
sihättebewäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbewäert!
Plurielbewäer-t!
bewäer-t
bewäert-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswäert-eniwwerbewäert-en ofwäert-enopwäert-enwäert-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles