E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofwäerten abwerten (D)dévaloriser (F)
Stammformen ofwäertenwäert ofofgewäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwäerten of
duwäerts of
hien/si,hatt/etwäert of
mirwäerten of
dirwäert of
siwäerten of
Passé composé
echhunnofgewäert
duhuesofgewäert
hien/si,hatt/ethuetofgewäert
mirhunnofgewäert
dirhuttofgewäert
sihunnofgewäert
Plus-que-parfait
echhatofgewäert
duhasofgewäert
hien/si,hatt/ethatofgewäert
mirhatenofgewäert
dirhatofgewäert
sihatenofgewäert
Futur I
echwäert ofwäerten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgewäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwäerten
dugéifsofwäerten
hien/si,hatt/etgéifofwäerten
mirgéifenofwäerten
dirgéiftofwäerten
sigéifenofwäerten
Conditionnel Passé composé
echhättofgewäert
duhässofgewäert
hien/si,hatt/ethättofgewäert
mirhättenofgewäert
dirhättofgewäert
sihättenofgewäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwäert of!
Plurielwäert of!
ofgewäert
ofwäerten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswäertenbewäerteniwwerbewäerten opwäertenwäerten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles