E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofwäert-en abwerten (D)dévaloriser (F)
Stammformen ofwäert-enwäer-t ofofge-wäer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwäert-en of
duwäert-s of
hien/si,hatt/etwäer-t of
mirwäert-en of
dirwäer-t of
siwäert-en of
Passé composé
echhunnofge-wäer-t
duhuesofge-wäer-t
hien/si,hatt/ethuetofge-wäer-t
mirhunnofge-wäer-t
dirhuttofge-wäer-t
sihunnofge-wäer-t
Plus-que-parfait
echhatofge-wäer-t
duhasofge-wäer-t
hien/si,hatt/ethatofge-wäer-t
mirhatenofge-wäer-t
dirhatofge-wäer-t
sihatenofge-wäer-t
Futur I
echwäert ofwäert-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-wäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwäert-en
dugéifsofwäert-en
hien/si,hatt/etgéifofwäert-en
mirgéifenofwäert-en
dirgéiftofwäert-en
sigéifenofwäert-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-wäer-t
duhässofge-wäer-t
hien/si,hatt/ethättofge-wäer-t
mirhättenofge-wäer-t
dirhättofge-wäer-t
sihättenofge-wäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwäert of!
Plurielwäer-t of!
ofge-wäer-t
ofwäert-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswäert-enbewäert-eniwwerbewäert-en opwäert-enwäert-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles