E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

opwäert-en aufwerten (D)revaloriser (F)
Stammformen opwäertwäer-t opopge-wäer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwäert op
duwäert-s op
hien/si,hatt/etwäer-t op
mirwäert-en op
dirwäer-t op
siwäert-en op
Passé composé
echhunnopge-wäer-t
duhuesopge-wäer-t
hien/si,hatt/ethuetopge-wäer-t
mirhunnopge-wäer-t
dirhuttopge-wäer-t
sihunnopge-wäer-t
Plus-que-parfait
echhatopge-wäer-t
duhasopge-wäer-t
hien/si,hatt/ethatopge-wäer-t
mirhatenopge-wäer-t
dirhatopge-wäer-t
sihatenopge-wäer-t
Futur I
echwäert opwäert-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-wäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopwäert-en
dugéifsopwäert-en
hien/si,hatt/etgéifopwäert-en
mirgéifenopwäert-en
dirgéiftopwäert-en
sigéifenopwäert-en
Conditionnel Passé composé
echhättopge-wäer-t
duhässopge-wäer-t
hien/si,hatt/ethättopge-wäer-t
mirhättenopge-wäer-t
dirhättopge-wäer-t
sihättenopge-wäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwäert op!
Plurielwäer-t op!
opge-wäer-t
opwäert-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswäert-enbewäert-eniwwerbewäert-en ofwäert-enwäert-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles