E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wäerten werten (D)estimer (F)to evaluate (E)
Stammformen wäertenwäertgewäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwäerten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Passé composé
echhugewäert
duhuesgewäert
hien/si,hatt/ethuetgewäert
mirhugewäert
dirhuttgewäert
sihugewäert
Plus-que-parfait
echhatgewäert
duhasgewäert
hien/si,hatt/ethatgewäert
mirhategewäert
dirhatgewäert
sihategewäert
Futur I
echwäert wäerten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwäerten
dugéifswäerten
hien/si,hatt/etgéifwäerten
mirgéifewäerten
dirgéiftwäerten
sigéifewäerten
Conditionnel Passé composé
echhättgewäert
duhässgewäert
hien/si,hatt/ethättgewäert
mirhättegewäert
dirhättgewäert
sihättegewäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwäert!
Plurielwäert!
gewäert
wäerten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswäertenbewäerteniwwerbewäerten ofwäertenopwäerten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles