E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auswäichen ausweichen (D)faire une embardée, éviter qn. ou qch. (F)
Stammformen auswäichenwäicht ausausgewach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwäichen aus
duwäichs aus
hien/si,hatt/etwäicht aus
mirwäichen aus
dirwäicht aus
siwäichen aus
Passé composé
echhunnausgewach
duhuesausgewach
hien/si,hatt/ethuetausgewach
mirhunnausgewach
dirhuttausgewach
sihunnausgewach
Plus-que-parfait
echhatausgewach
duhasausgewach
hien/si,hatt/ethatausgewach
mirhatenausgewach
dirhatausgewach
sihatenausgewach
Futur I
echwäert auswäichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgewach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswäichen
dugéifsauswäichen
hien/si,hatt/etgéifauswäichen
mirgéifenauswäichen
dirgéiftauswäichen
sigéifenauswäichen
Conditionnel Passé composé
echhättausgewach
duhässausgewach
hien/si,hatt/ethättausgewach
mirhättenausgewach
dirhättausgewach
sihättenausgewach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwäich aus!
Plurielwäicht aus!
ausgewach
auswäichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofwäichenwäichen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles