E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auswäich-en ausweichen (D)faire une embardée, éviter qn. ou qch. (F)
Stammformen auswäich-enwäich-t ausausge-wach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwäich-en aus
duwäich-s aus
hien/si,hatt/etwäich-t aus
mirwäich-en aus
dirwäich-t aus
siwäich-en aus
Passé composé
echhunnausge-wach
duhuesausge-wach
hien/si,hatt/ethuetausge-wach
mirhunnausge-wach
dirhuttausge-wach
sihunnausge-wach
Plus-que-parfait
echhatausge-wach
duhasausge-wach
hien/si,hatt/ethatausge-wach
mirhatenausge-wach
dirhatausge-wach
sihatenausge-wach
Futur I
echwäert auswäich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-wach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswäich-en
dugéifsauswäich-en
hien/si,hatt/etgéifauswäich-en
mirgéifenauswäich-en
dirgéiftauswäich-en
sigéifenauswäich-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-wach
duhässausge-wach
hien/si,hatt/ethättausge-wach
mirhättenausge-wach
dirhättausge-wach
sihättenausge-wach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwäich aus!
Plurielwäich-t aus!
ausge-wach
auswäich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofwäich-enwäich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles