E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofwäich-en abweichen (D)dévier, écarter (F)
Stammformen ofwäich-enwäich-t ofofge-wach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwäich-en of
duwäich-s of
hien/si,hatt/etwäich-t of
mirwäich-en of
dirwäich-t of
siwäich-en of
Passé composé
echhunnofge-wach
duhuesofge-wach
hien/si,hatt/ethuetofge-wach
mirhunnofge-wach
dirhuttofge-wach
sihunnofge-wach
Plus-que-parfait
echhatofge-wach
duhasofge-wach
hien/si,hatt/ethatofge-wach
mirhatenofge-wach
dirhatofge-wach
sihatenofge-wach
Futur I
echwäert ofwäich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-wach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwäich-en
dugéifsofwäich-en
hien/si,hatt/etgéifofwäich-en
mirgéifenofwäich-en
dirgéiftofwäich-en
sigéifenofwäich-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-wach
duhässofge-wach
hien/si,hatt/ethättofge-wach
mirhättenofge-wach
dirhättofge-wach
sihättenofge-wach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwäich of!
Plurielwäich-t of!
ofge-wach
ofwäich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswäich-enwäich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles