E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wäichen weichen (D)éviter? (F)soak (E)
Stammformen wäichenwäichtgewach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwäichen
duwäichs
hien/si,hatt/etwäicht
mirwäichen
dirwäicht
siwäichen
Passé composé
echhugewach
duhuesgewach
hien/si,hatt/ethuetgewach
mirhugewach
dirhuttgewach
sihugewach
Plus-que-parfait
echhatgewach
duhasgewach
hien/si,hatt/ethatgewach
mirhategewach
dirhatgewach
sihategewach
Futur I
echwäert wäichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwäichen
dugéifswäichen
hien/si,hatt/etgéifwäichen
mirgéifewäichen
dirgéiftwäichen
sigéifewäichen
Conditionnel Passé composé
echhättgewach
duhässgewach
hien/si,hatt/ethättgewach
mirhättegewach
dirhättgewach
sihättegewach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwäich!
Plurielwäicht!
gewach
wäichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswäichenofwäichen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles