E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wäich-en weichen (D)éviter? (F)soak (E)
Stammformen wäich-enwäich-tge-wach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwäich-en
duwäich-s
hien/si,hatt/etwäich-t
mirwäich-en
dirwäich-t
siwäich-en
Passé composé
echhuge-wach
duhuesge-wach
hien/si,hatt/ethuetge-wach
mirhuge-wach
dirhuttge-wach
sihuge-wach
Plus-que-parfait
echhatge-wach
duhasge-wach
hien/si,hatt/ethatge-wach
mirhatege-wach
dirhatge-wach
sihatege-wach
Futur I
echwäert wäich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwäich-en
dugéifswäich-en
hien/si,hatt/etgéifwäich-en
mirgéifewäich-en
dirgéiftwäich-en
sigéifewäich-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-wach
duhässge-wach
hien/si,hatt/ethättge-wach
mirhättege-wach
dirhättge-wach
sihättege-wach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwäich!
Plurielwäich-t!
ge-wach
wäich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswäich-enofwäich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles