E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wäissen weißen (D)blanchir, badigeonner à  la chaux (F)whiten (E)
Stammformen wäissenwäisstgewäisst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwäissen
duwäiss
hien/si,hatt/etwäisst
mirwäissen
dirwäisst
siwäissen
Passé composé
echhugewäisst
duhuesgewäisst
hien/si,hatt/ethuetgewäisst
mirhugewäisst
dirhuttgewäisst
sihugewäisst
Plus-que-parfait
echhatgewäisst
duhasgewäisst
hien/si,hatt/ethatgewäisst
mirhategewäisst
dirhatgewäisst
sihategewäisst
Futur I
echwäert wäissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewäisst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwäissen
dugéifswäissen
hien/si,hatt/etgéifwäissen
mirgéifewäissen
dirgéiftwäissen
sigéifewäissen
Conditionnel Passé composé
echhättgewäisst
duhässgewäisst
hien/si,hatt/ethättgewäisst
mirhättegewäisst
dirhättgewäisst
sihättegewäisst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwäiss!
Plurielwäisst!
gewäisst
wäissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles