E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

walen wallend kochen (D)
Stammformen walenwaaltgewaalt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwalen
duwaals
hien/si,hatt/etwaalt
mirwalen
dirwaalt
siwalen
Pass compos
echhugewaalt
duhuesgewaalt
hien/si,hatt/ethuetgewaalt
mirhugewaalt
dirhuttgewaalt
sihugewaalt
Plus-que-parfait
echhatgewaalt
duhasgewaalt
hien/si,hatt/ethatgewaalt
mirhategewaalt
dirhatgewaalt
sihategewaalt
Futur I
echwäert walen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewaalt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwalen
dugéifswalen
hien/si,hatt/etgéifwalen
mirgéifewalen
dirgéiftwalen
sigéifewalen
Conditionnel Pass compos
echhttgewaalt
duhssgewaalt
hien/si,hatt/ethttgewaalt
mirhättegewaalt
dirhttgewaalt
sihättegewaalt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwal!
Plurielwaalt!
gewaalt
walen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
CHECK bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles