E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wal-en wallend kochen (D)
Stammformen wal-enwaal-tge-waal-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwal-en
duwaal-s
hien/si,hatt/etwaal-t
mirwal-en
dirwaal-t
siwal-en
Pass compos
echhuge-waal-t
duhuesge-waal-t
hien/si,hatt/ethuetge-waal-t
mirhuge-waal-t
dirhuttge-waal-t
sihuge-waal-t
Plus-que-parfait
echhatge-waal-t
duhasge-waal-t
hien/si,hatt/ethatge-waal-t
mirhatege-waal-t
dirhatge-waal-t
sihatege-waal-t
Futur I
echwäert wal-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-waal-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwal-en
dugéifswal-en
hien/si,hatt/etgéifwal-en
mirgéifewal-en
dirgéiftwal-en
sigéifewal-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-waal-t
duhssge-waal-t
hien/si,hatt/ethttge-waal-t
mirhättege-waal-t
dirhttge-waal-t
sihättege-waal-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwal!
Plurielwaal-t!
ge-waal-t
wal-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
CHECK bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles