E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerwältegen überwältigen (D)envahir, accabler (F)overbear (E)
Stammformen iwwerwältegeniwwerwältegtiwwerwältegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerwältegen
duiwwerwältegs
hien/si,hatt/etiwwerwältegt
miriwwerwältegen
diriwwerwältegt
siiwwerwältegen
Passé composé
echhunniwwerwältegt
duhuesiwwerwältegt
hien/si,hatt/ethuetiwwerwältegt
mirhunniwwerwältegt
dirhuttiwwerwältegt
sihunniwwerwältegt
Plus-que-parfait
echhatiwwerwältegt
duhasiwwerwältegt
hien/si,hatt/ethatiwwerwältegt
mirhateniwwerwältegt
dirhatiwwerwältegt
sihateniwwerwältegt
Futur I
echwäert iwwerwältegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerwältegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerwältegen
dugéifsiwwerwältegen
hien/si,hatt/etgéifiwwerwältegen
mirgéifeniwwerwältegen
dirgéiftiwwerwältegen
sigéifeniwwerwältegen
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerwältegt
duhässiwwerwältegt
hien/si,hatt/ethättiwwerwältegt
mirhätteniwwerwältegt
dirhättiwwerwältegt
sihätteniwwerwältegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerwälteg!
Plurieliwwerwältegt!
iwwerwältegt
iwwerwältegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bewältegen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles