E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auswalz-en auswalzen (D)laminer, tirer (F)
Stammformen auswalz-enwalz-t ausausge-walz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwalz-en aus
duwalz aus
hien/si,hatt/etwalz-t aus
mirwalz-en aus
dirwalz-t aus
siwalz-en aus
Pass compos
echhunnausge-walz-t
duhuesausge-walz-t
hien/si,hatt/ethuetausge-walz-t
mirhunnausge-walz-t
dirhuttausge-walz-t
sihunnausge-walz-t
Plus-que-parfait
echhatausge-walz-t
duhasausge-walz-t
hien/si,hatt/ethatausge-walz-t
mirhatenausge-walz-t
dirhatausge-walz-t
sihatenausge-walz-t
Futur I
echwäert auswalz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-walz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswalz-en
dugéifsauswalz-en
hien/si,hatt/etgéifauswalz-en
mirgéifenauswalz-en
dirgéiftauswalz-en
sigéifenauswalz-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-walz-t
duhssausge-walz-t
hien/si,hatt/ethttausge-walz-t
mirhttenausge-walz-t
dirhttausge-walz-t
sihttenausge-walz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwalz aus!
Plurielwalz-t aus!
ausge-walz-t
auswalz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles