E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

walzen walzen (D)passer au rouleau (F)mill, roll (E)
Stammformen walzenwalztgewalzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwalzen
duwalz
hien/si,hatt/etwalzt
mirwalzen
dirwalzt
siwalzen
Pass compos
echhugewalzt
duhuesgewalzt
hien/si,hatt/ethuetgewalzt
mirhugewalzt
dirhuttgewalzt
sihugewalzt
Plus-que-parfait
echhatgewalzt
duhasgewalzt
hien/si,hatt/ethatgewalzt
mirhategewalzt
dirhatgewalzt
sihategewalzt
Futur I
echwäert walzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewalzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwalzen
dugéifswalzen
hien/si,hatt/etgéifwalzen
mirgéifewalzen
dirgéiftwalzen
sigéifewalzen
Conditionnel Pass compos
echhttgewalzt
duhssgewalzt
hien/si,hatt/ethttgewalzt
mirhättegewalzt
dirhttgewalzt
sihättegewalzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwalz!
Plurielwalzt!
gewalzt
walzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles