E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mwandelen umwandeln (D)transformer, convertir (F)
Stammformen mwandelenwandelt mmgewandelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwandelen m
duwandels m
hien/si,hatt/etwandelt m
mirwandelen m
dirwandelt m
siwandelen m
Pass compos
echhunnmgewandelt
duhuesmgewandelt
hien/si,hatt/ethuetmgewandelt
mirhunnmgewandelt
dirhuttmgewandelt
sihunnmgewandelt
Plus-que-parfait
echhatmgewandelt
duhasmgewandelt
hien/si,hatt/ethatmgewandelt
mirhatenmgewandelt
dirhatmgewandelt
sihatenmgewandelt
Futur I
echwäert mwandelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgewandelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmwandelen
dugéifsmwandelen
hien/si,hatt/etgéifmwandelen
mirgéifenmwandelen
dirgéiftmwandelen
sigéifenmwandelen
Conditionnel Pass compos
echhttmgewandelt
duhssmgewandelt
hien/si,hatt/ethttmgewandelt
mirhttenmgewandelt
dirhttmgewandelt
sihttenmgewandelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwandel m!
Plurielwandelt m!
mgewandelt
mwandelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
wandelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles