E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wandelen wandeln (D)changer (F)change (E)
Stammformen wandelenwandeltgewandelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwandelen
duwandels
hien/si,hatt/etwandelt
mirwandelen
dirwandelt
siwandelen
Pass compos
echhugewandelt
duhuesgewandelt
hien/si,hatt/ethuetgewandelt
mirhugewandelt
dirhuttgewandelt
sihugewandelt
Plus-que-parfait
echhatgewandelt
duhasgewandelt
hien/si,hatt/ethatgewandelt
mirhategewandelt
dirhatgewandelt
sihategewandelt
Futur I
echwäert wandelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewandelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwandelen
dugéifswandelen
hien/si,hatt/etgéifwandelen
mirgéifewandelen
dirgéiftwandelen
sigéifewandelen
Conditionnel Pass compos
echhttgewandelt
duhssgewandelt
hien/si,hatt/ethttgewandelt
mirhättegewandelt
dirhttgewandelt
sihättegewandelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwandel!
Plurielwandelt!
gewandelt
wandelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mwandelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles