E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermgewannen wiedergewinnen (D)regagner, recouvrir (F)
Stammformen ermgewannengewnnt ermermgewonnen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (erm-ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Prfix ge- kann fehlen: wannen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgewannen erm
dugewnns erm
hien/si,hatt/etgewnnt erm
mirgewannen erm
dirgewannt erm
sigewannen erm
Pass compos
echhunnermgewonnen
duhuesermgewonnen
hien/si,hatt/ethuetermgewonnen
mirhunnermgewonnen
dirhuttermgewonnen
sihunnermgewonnen
Plus-que-parfait
echhatermgewonnen
duhasermgewonnen
hien/si,hatt/ethatermgewonnen
mirhatenermgewonnen
dirhatermgewonnen
sihatenermgewonnen
Futur I
echwäert ermgewannen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermgewonnen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermgewannen
dugéifsermgewannen
hien/si,hatt/etgéifermgewannen
mirgéifenermgewannen
dirgéiftermgewannen
sigéifenermgewannen
Conditionnel Pass compos
echhttermgewonnen
duhssermgewonnen
hien/si,hatt/ethttermgewonnen
mirhttenermgewonnen
dirhttermgewonnen
sihttenermgewonnen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergewann erm!
Plurielgewannt erm!
ermgewonnen
ermgewannen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gewanneniwwerwannenofgewannen zerckgewannen
Remarquen (intern)
gewonn ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles