E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofgewannen abgewinnen (D)
Stammformen ofgewannengewnnt ofofgewonnen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (of-ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Prfix ge- kann fehlen: wannen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgewannen of
dugewnns of
hien/si,hatt/etgewnnt of
mirgewannen of
dirgewannt of
sigewannen of
Pass compos
echhunnofgewonnen
duhuesofgewonnen
hien/si,hatt/ethuetofgewonnen
mirhunnofgewonnen
dirhuttofgewonnen
sihunnofgewonnen
Plus-que-parfait
echhatofgewonnen
duhasofgewonnen
hien/si,hatt/ethatofgewonnen
mirhatenofgewonnen
dirhatofgewonnen
sihatenofgewonnen
Futur I
echwäert ofgewannen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgewonnen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofgewannen
dugéifsofgewannen
hien/si,hatt/etgéifofgewannen
mirgéifenofgewannen
dirgéiftofgewannen
sigéifenofgewannen
Conditionnel Pass compos
echhttofgewonnen
duhssofgewonnen
hien/si,hatt/ethttofgewonnen
mirhttenofgewonnen
dirhttofgewonnen
sihttenofgewonnen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergewann of!
Plurielgewannt of!
ofgewonnen
ofgewannen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermgewannen gewanneniwwerwannenzerckgewannen
Remarquen (intern)
gewonn ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles