E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerckgewannen zurckgewinnen (D)rcuprer, regagner (F)
Stammformen zerckgewannengewnnt zerckzerckgewonnen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zerck-ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Prfix ge- kann fehlen: wannen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgewannen zerck
dugewnns zerck
hien/si,hatt/etgewnnt zerck
mirgewannen zerck
dirgewannt zerck
sigewannen zerck
Pass compos
echhunnzerckgewonnen
duhueszerckgewonnen
hien/si,hatt/ethuetzerckgewonnen
mirhunnzerckgewonnen
dirhuttzerckgewonnen
sihunnzerckgewonnen
Plus-que-parfait
echhatzerckgewonnen
duhaszerckgewonnen
hien/si,hatt/ethatzerckgewonnen
mirhatenzerckgewonnen
dirhatzerckgewonnen
sihatenzerckgewonnen
Futur I
echwäert zerckgewannen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerckgewonnen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerckgewannen
dugéifszerckgewannen
hien/si,hatt/etgéifzerckgewannen
mirgéifenzerckgewannen
dirgéiftzerckgewannen
sigéifenzerckgewannen
Conditionnel Pass compos
echhttzerckgewonnen
duhsszerckgewonnen
hien/si,hatt/ethttzerckgewonnen
mirhttenzerckgewonnen
dirhttzerckgewonnen
sihttenzerckgewonnen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergewann zerck!
Plurielgewannt zerck!
zerckgewonnen
zerckgewannen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermgewannen gewanneniwwerwannenofgewannen
Remarquen (intern)
gewonn ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles