E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerwannen berwinden (D)franchir, surmonter (F)
Stammformen iwwerwanneniwwerwnntiwwerwonnen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Prfix ge- kann fehlen: wannen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerwannen
duiwwerwnns
hien/si,hatt/etiwwerwnnt
miriwwerwannen
diriwwerwannt
siiwwerwannen
Pass compos
echhunniwwerwonnen
duhuesiwwerwonnen
hien/si,hatt/ethuetiwwerwonnen
mirhunniwwerwonnen
dirhuttiwwerwonnen
sihunniwwerwonnen
Plus-que-parfait
echhatiwwerwonnen
duhasiwwerwonnen
hien/si,hatt/ethatiwwerwonnen
mirhateniwwerwonnen
dirhatiwwerwonnen
sihateniwwerwonnen
Futur I
echwäert iwwerwannen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerwonnen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerwannen
dugéifsiwwerwannen
hien/si,hatt/etgéifiwwerwannen
mirgéifeniwwerwannen
dirgéiftiwwerwannen
sigéifeniwwerwannen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerwonnen
duhssiwwerwonnen
hien/si,hatt/ethttiwwerwonnen
mirhtteniwwerwonnen
dirhttiwwerwonnen
sihtteniwwerwonnen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerwann!
Plurieliwwerwannt!
iwwerwonnen
iwwerwannen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermgewannen gewannenofgewannen zerckgewannen
Remarquen (intern)
gewonn ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles