E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verwannen verwinden (D)
Stammformen verwannenverwnntverwonnen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Prfix ge- kann fehlen: wannen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverwannen
duverwnns
hien/si,hatt/etverwnnt
mirverwannen
dirverwannt
siverwannen
Pass compos
echhuverwonnen
duhuesverwonnen
hien/si,hatt/ethuetverwonnen
mirhuverwonnen
dirhuttverwonnen
sihuverwonnen
Plus-que-parfait
echhatverwonnen
duhasverwonnen
hien/si,hatt/ethatverwonnen
mirhateverwonnen
dirhatverwonnen
sihateverwonnen
Futur I
echwäert verwannen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verwonnen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverwannen
dugéifsverwannen
hien/si,hatt/etgéifverwannen
mirgéifeverwannen
dirgéiftverwannen
sigéifeverwannen
Conditionnel Pass compos
echhttverwonnen
duhssverwonnen
hien/si,hatt/ethttverwonnen
mirhätteverwonnen
dirhttverwonnen
sihätteverwonnen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverwann!
Plurielverwannt!
verwonnen
verwannen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermgewannen gewanneniwwerwannenofgewannen zerckgewannen
Remarquen (intern)
gewonn ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles