E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verwann-en verwinden (D)
Stammformen verwann-enverwnn-tverwonn-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Prfix ge- kann fehlen: wannen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverwann-en
duverwnn-s
hien/si,hatt/etverwnn-t
mirverwann-en
dirverwann-t
siverwann-en
Pass compos
echhuverwonn-en
duhuesverwonn-en
hien/si,hatt/ethuetverwonn-en
mirhuverwonn-en
dirhuttverwonn-en
sihuverwonn-en
Plus-que-parfait
echhatverwonn-en
duhasverwonn-en
hien/si,hatt/ethatverwonn-en
mirhateverwonn-en
dirhatverwonn-en
sihateverwonn-en
Futur I
echwäert verwann-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verwonn-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverwann-en
dugéifsverwann-en
hien/si,hatt/etgéifverwann-en
mirgéifeverwann-en
dirgéiftverwann-en
sigéifeverwann-en
Conditionnel Pass compos
echhttverwonn-en
duhssverwonn-en
hien/si,hatt/ethttverwonn-en
mirhätteverwonn-en
dirhttverwonn-en
sihätteverwonn-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverwann!
Plurielverwann-t!
verwonn-en
verwann-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermgewann-en gewann-eniwwerwann-enofgewann-en zerckgewann-en
Remarquen (intern)
gewonn ?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles