E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

couvr-éier-en bedecken (D)couvrir (F)to cover/ blanket (E)
Stammformen couvr-éier-encouvr-éier-tcouvr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcouvr-éier-en
ducouvr-éier-s
hien/si,hatt/etcouvr-éier-t
mircouvr-éier-en
dircouvr-éier-t
sicouvr-éier-en
Passé composé
echhucouvr-éier-t
duhuescouvr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcouvr-éier-t
mirhucouvr-éier-t
dirhuttcouvr-éier-t
sihucouvr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcouvr-éier-t
duhascouvr-éier-t
hien/si,hatt/ethatcouvr-éier-t
mirhatecouvr-éier-t
dirhatcouvr-éier-t
sihatecouvr-éier-t
Futur I
echwäert couvr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert couvr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcouvr-éier-en
dugéifscouvr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcouvr-éier-en
mirgéifecouvr-éier-en
dirgéiftcouvr-éier-en
sigéifecouvr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcouvr-éier-t
duhässcouvr-éier-t
hien/si,hatt/ethättcouvr-éier-t
mirhättecouvr-éier-t
dirhättcouvr-éier-t
sihättecouvr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercouvr-éier!
Plurielcouvr-éier-t!
couvr-éier-t
couvr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles