E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wanteren wintern (D)
Stammformen wanterenwantertgewantert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
ech
du
hien/si,hatt/etwantert
mir
dir
si
Pass compos
ech  
du  
ethuetgewantert
mir  
dir  
sihugewantert
Plus-que-parfait
ech  
du  
ethatgewantert
mir  
dir  
sihategewantert
Futur I
echwäert wanteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewantert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwanteren
dugéifswanteren
hien/si,hatt/etgéifwanteren
mirgéifewanteren
dirgéiftwanteren
sigéifewanteren
Conditionnel Pass compos
ech  
du  
ethttgewantert
mir  
dir  
sihättegewantert
Imperativ Partizip Infinitiv
gewantert
wanteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerwanteren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles