E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech bewären sich bewähren (D)faire ses preuves (F)
Stammformen sech bewärensech bewäertbewäert sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbewäre mech
dubewäers dech
hien/si,hatt/etbewäert sech
mirbewären eis
dirbewäert iech
sibewäre sech
Passé composé
echhumechbewäert
duhuesdechbewäert
hien/si,hatt/ethuetsechbewäert
mirhunneisbewäert
dirhuttiechbewäert
sihusechbewäert
Plus-que-parfait
echhatmechbewäert
duhasdechbewäert
hien/si,hatt/ethatsechbewäert
mirhateneisbewäert
dirhatiechbewäert
sihatesechbewäert
Futur I
echwäert bewären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bewäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbewären
dugéifsbewären
hien/si,hatt/etgéifbewären
mirgéifebewären
dirgéiftbewären
sigéifebewären
Conditionnel Passé composé
echhättmechbewäert
duhässdechbewäert
hien/si,hatt/ethättsechbewäert
mirhätteneisbewäert
dirhättiechbewäert
sihättesechbewäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbewäertdech!
Plurielbewäertiech!
bewäert
bewären
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles