E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech bewär-en sich bewähren (D)faire ses preuves (F)
Stammformen sech bewär-ensech bewäer-tbewäer-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbewär-e mech
dubewäer-s dech
hien/si,hatt/etbewäer-t sech
mirbewär-en eis
dirbewäer-t iech
sibewär-e sech
Passé composé
echhumechbewäer-t
duhuesdechbewäer-t
hien/si,hatt/ethuetsechbewäer-t
mirhunneisbewäer-t
dirhuttiechbewäer-t
sihusechbewäer-t
Plus-que-parfait
echhatmechbewäer-t
duhasdechbewäer-t
hien/si,hatt/ethatsechbewäer-t
mirhateneisbewäer-t
dirhatiechbewäer-t
sihatesechbewäer-t
Futur I
echwäert bewär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bewäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbewär-en
dugéifsbewär-en
hien/si,hatt/etgéifbewär-en
mirgéifebewär-en
dirgéiftbewär-en
sigéifebewär-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechbewäer-t
duhässdechbewäer-t
hien/si,hatt/ethättsechbewäer-t
mirhätteneisbewäer-t
dirhättiechbewäer-t
sihättesechbewäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbewäertdech!
Plurielbewäer-tiech!
bewäer-t
bewär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles