E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kreéieren erschaffen (D)créer (F)to fabricate/ create (E)
Stammformen kreéierenkreéiertkreéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkreéieren
dukreéiers
hien/si,hatt/etkreéiert
mirkreéieren
dirkreéiert
sikreéieren
Passé composé
echhukreéiert
duhueskreéiert
hien/si,hatt/ethuetkreéiert
mirhukreéiert
dirhuttkreéiert
sihukreéiert
Plus-que-parfait
echhatkreéiert
duhaskreéiert
hien/si,hatt/ethatkreéiert
mirhatekreéiert
dirhatkreéiert
sihatekreéiert
Futur I
echwäert kreéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kreéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkreéieren
dugéifskreéieren
hien/si,hatt/etgéifkreéieren
mirgéifekreéieren
dirgéiftkreéieren
sigéifekreéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkreéiert
duhässkreéiert
hien/si,hatt/ethättkreéiert
mirhättekreéiert
dirhättkreéiert
sihättekreéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkreéier!
Plurielkreéiert!
kreéiert
kreéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
auch creéieren möglich
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles