E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

watschel-en watscheln (D)dandiner (F)shamble (E)
Stammformen watschel-enwatschel-tge-watschel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwatschel-en
duwatschel-s
hien/si,hatt/etwatschel-t
mirwatschel-en
dirwatschel-t
siwatschel-en
Pass compos
echhuge-watschel-t
duhuesge-watschel-t
hien/si,hatt/ethuetge-watschel-t
mirhuge-watschel-t
dirhuttge-watschel-t
sihuge-watschel-t
Plus-que-parfait
echhatge-watschel-t
duhasge-watschel-t
hien/si,hatt/ethatge-watschel-t
mirhatege-watschel-t
dirhatge-watschel-t
sihatege-watschel-t
Futur I
echwäert watschel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-watschel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwatschel-en
dugéifswatschel-en
hien/si,hatt/etgéifwatschel-en
mirgéifewatschel-en
dirgéiftwatschel-en
sigéifewatschel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-watschel-t
duhssge-watschel-t
hien/si,hatt/ethttge-watschel-t
mirhättege-watschel-t
dirhttge-watschel-t
sihättege-watschel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwatschel!
Plurielwatschel-t!
ge-watschel-t
watschel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles