E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wecken
Stammformen weckenwecktgeweckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwecken
duwecks
hien/si,hatt/etweckt
mirwecken
dirweckt
siwecken
Pass compos
echhugeweckt
duhuesgeweckt
hien/si,hatt/ethuetgeweckt
mirhugeweckt
dirhuttgeweckt
sihugeweckt
Plus-que-parfait
echhatgeweckt
duhasgeweckt
hien/si,hatt/ethatgeweckt
mirhategeweckt
dirhatgeweckt
sihategeweckt
Futur I
echwäert wecken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geweckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwecken
dugéifswecken
hien/si,hatt/etgéifwecken
mirgéifewecken
dirgéiftwecken
sigéifewecken
Conditionnel Pass compos
echhttgeweckt
duhssgeweckt
hien/si,hatt/ethttgeweckt
mirhättegeweckt
dirhttgeweckt
sihättegeweckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierweck!
Plurielweckt!
geweckt
wecken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles