E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

awéckel-en einwickeln (D)envelopper, emballer (F)
Stammformen awéckel-enwéckel-t anage-wéckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwéckel-en an
duwéckel-s an
hien/si,hatt/etwéckel-t an
mirwéckel-en an
dirwéckel-t an
siwéckel-en an
Passé composé
echhunnage-wéckel-t
duhuesage-wéckel-t
hien/si,hatt/ethuetage-wéckel-t
mirhunnage-wéckel-t
dirhuttage-wéckel-t
sihunnage-wéckel-t
Plus-que-parfait
echhatage-wéckel-t
duhasage-wéckel-t
hien/si,hatt/ethatage-wéckel-t
mirhatenage-wéckel-t
dirhatage-wéckel-t
sihatenage-wéckel-t
Futur I
echwäert awéckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-wéckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifawéckel-en
dugéifsawéckel-en
hien/si,hatt/etgéifawéckel-en
mirgéifenawéckel-en
dirgéiftawéckel-en
sigéifenawéckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-wéckel-t
duhässage-wéckel-t
hien/si,hatt/ethättage-wéckel-t
mirhättenage-wéckel-t
dirhättage-wéckel-t
sihättenage-wéckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéckel an!
Plurielwéckel-t an!
age-wéckel-t
awéckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmwéckel-enentwéckel-enofwéckel-enopwéckel-enverwéckel-enwéckel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles