E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmwéckelen umwickeln (D)enrober, enrouler (F)
Stammformen ëmwéckelenwéckelt ëmëmgewéckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwéckelen ëm
duwéckels ëm
hien/si,hatt/etwéckelt ëm
mirwéckelen ëm
dirwéckelt ëm
siwéckelen ëm
Passé composé
echhunnëmgewéckelt
duhuesëmgewéckelt
hien/si,hatt/ethuetëmgewéckelt
mirhunnëmgewéckelt
dirhuttëmgewéckelt
sihunnëmgewéckelt
Plus-que-parfait
echhatëmgewéckelt
duhasëmgewéckelt
hien/si,hatt/ethatëmgewéckelt
mirhatenëmgewéckelt
dirhatëmgewéckelt
sihatenëmgewéckelt
Futur I
echwäert ëmwéckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgewéckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmwéckelen
dugéifsëmwéckelen
hien/si,hatt/etgéifëmwéckelen
mirgéifenëmwéckelen
dirgéiftëmwéckelen
sigéifenëmwéckelen
Conditionnel Passé composé
echhättëmgewéckelt
duhässëmgewéckelt
hien/si,hatt/ethättëmgewéckelt
mirhättenëmgewéckelt
dirhättëmgewéckelt
sihättenëmgewéckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéckel ëm!
Plurielwéckelt ëm!
ëmgewéckelt
ëmwéckelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awéckelenentwéckelenofwéckelenopwéckelenverwéckelenwéckelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles