E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mwckel-en umwickeln (D)enrober, enrouler (F)
Stammformen mwckel-enwckel-t mmge-wckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwckel-en m
duwckel-s m
hien/si,hatt/etwckel-t m
mirwckel-en m
dirwckel-t m
siwckel-en m
Pass compos
echhunnmge-wckel-t
duhuesmge-wckel-t
hien/si,hatt/ethuetmge-wckel-t
mirhunnmge-wckel-t
dirhuttmge-wckel-t
sihunnmge-wckel-t
Plus-que-parfait
echhatmge-wckel-t
duhasmge-wckel-t
hien/si,hatt/ethatmge-wckel-t
mirhatenmge-wckel-t
dirhatmge-wckel-t
sihatenmge-wckel-t
Futur I
echwäert mwckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-wckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmwckel-en
dugéifsmwckel-en
hien/si,hatt/etgéifmwckel-en
mirgéifenmwckel-en
dirgéiftmwckel-en
sigéifenmwckel-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-wckel-t
duhssmge-wckel-t
hien/si,hatt/ethttmge-wckel-t
mirhttenmge-wckel-t
dirhttmge-wckel-t
sihttenmge-wckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwckel m!
Plurielwckel-t m!
mge-wckel-t
mwckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awckel-enentwckel-enofwckel-enopwckel-enverwckel-enwckel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles