E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entwéckelen entwickeln (D)développer, concevoir (F)
Stammformen entwéckelenentwéckeltentwéckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echentwéckelen
duentwéckels
hien/si,hatt/etentwéckelt
mirentwéckelen
direntwéckelt
sientwéckelen
Passé composé
echhunnentwéckelt
duhuesentwéckelt
hien/si,hatt/ethuetentwéckelt
mirhunnentwéckelt
dirhuttentwéckelt
sihunnentwéckelt
Plus-que-parfait
echhatentwéckelt
duhasentwéckelt
hien/si,hatt/ethatentwéckelt
mirhatenentwéckelt
dirhatentwéckelt
sihatenentwéckelt
Futur I
echwäert entwéckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entwéckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentwéckelen
dugéifsentwéckelen
hien/si,hatt/etgéifentwéckelen
mirgéifenentwéckelen
dirgéiftentwéckelen
sigéifenentwéckelen
Conditionnel Passé composé
echhättentwéckelt
duhässentwéckelt
hien/si,hatt/ethättentwéckelt
mirhättenentwéckelt
dirhättentwéckelt
sihättenentwéckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentwéckel!
Plurielentwéckelt!
entwéckelt
entwéckelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awéckelenëmwéckelenofwéckelenopwéckelenverwéckelenwéckelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles